Jak działają okna energooszczędne?

Okna o wysokiej efektywności energetycznej są już standardem w nowych domach jednorodzinnych. Powody tego są dwojakie. Po pierwsze, coraz większa świadomość inwestorów. Kładą oni coraz większy nacisk na energooszczędność swoich domów. Po drugie, istnieją przepisy, które nakładają wymogi dotyczące bardzo dobrej izolacyjności termicznej okien. Najważniejszym czynnikiem jest minimalizacja strat ciepła poprzez jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Zapoznaj się z cechami, jakimi powinny się charakteryzować okna energooszczędne.
 
Współcześnie, oszczędzanie energii nie jest jedynie trendem, ale i koniecznością. W branży stolarki otworowej efektywność energetyczna jest poszukiwaną cechą od wielu lat. Trudno znaleźć osobę odwiedzającą salon sprzedaży, która nie zapytałaby o parametry związane z izolacją termiczną. Większość nabywców poszukuje okien i drzwi o właściwościach termoizolacyjnych. Zdają sobie oni sprawę z tego, że nowoczesna stolarka nie tylko oddziela wnętrze domu od warunków atmosferycznych na zewnątrz, ale także przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania.
 
Okna energooszczędne - FERDO

Czym są okna energooszczędne?

W skrócie okna energooszczędne są skonstruowane z trzech lub czterech tafli szyb. Zwykle są one pokryte specjalną powłoką, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem. Wewnątrz tych przestrzeni znajdują się ramki dystansowe, które poprawiają izolację termiczną okna. Rama okna jest wielokomorowa, sztywna i dodatkowo wzmocniona stalową konstrukcją. Wyposażona jest także w specjalistyczne uszczelki, które poprawiają izolacyjność całej konstrukcji. Dzięki takiej konstrukcji okna energooszczędne są szczelne, zapewniając również wysoką izolację akustyczną.

Okna energooszędne Rzeszów

Przewodzenie ciepła — współczynnik Uw

Obowiązujące przepisy ustalają maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla okien umieszczonych na elewacjach. Współczynnik Uw dla tych okien nie może przekraczać 0,9, natomiast dla okien połaciowych wartość ta wynosi 1,1. W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych rekomenduje się zastosowanie okien o jeszcze lepszych parametrach. W ich przypadku współczynnik Uw nie przekracza 0,8. Okna o najwyższej izolacyjności mają współczynnik Uw nieprzekraczający 0,72.
 
Okna energooszczędne Rzeszów

Od jakich parametrów zależy współczynnik Uw?

Istnieje kilka elementów konstrukcyjnych okna energooszczędnego, które mają wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła (Uw). Należą do nich m.in.: pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi oraz powłokami niskoemisyjnymi, wysokiej jakości profile okienne, kliny izolacyjne, uszczelki i okucia. Poprawne dobranie i połączenie tych elementów umożliwia minimalizację strat ciepła z pomieszczeń. Ważne jest, aby wybierać komponenty najwyższej jakości. Przy odwiedzaniu salonu stolarki okiennej warto zwrócić uwagę na wymienione cechy.

  • Pakiety szybowe
    Największy wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła (Uw) okna ma izolacyjność cieplna szyb. Szyby mają lepsze właściwości izolacyjne niż ramy okienne. Im większy udział powierzchni okna przypadający na szyby, tym lepsze są parametry całej konstrukcji.

    Współczynnik przenikania ciepła szyb ma oznaczenie Ug. Powszechnie stosowane dwuszybowe pakiety szybowe zazwyczaj mają współczynnik około 1,1. Zespoły trójszybowe osiągają wartości od 0,4 do 0,7. Istnieją również czteroszybowe konstrukcje, których współczynnik przenikania ciepła może sięgnąć nawet 0,3. Wartość ta zbliża się do izolacyjności cieplnej współczesnych ścian. Jednak takie szyby są masywne i wymagają solidniejszej konstrukcji ramy okiennej. Najlepsze wyniki można osiągnąć dzięki zastosowaniu energooszczędnych pakietów szybowych. Nawet dwukomorowe (3-szybowe) zespolenia o współczynniku wynoszącym 0,5 zapewnią ochronę przed chłodem niemal równie skuteczną, jak murowana ściana.

  • Ramki dystansowe
    Do wypełnienia przestrzeni między taflami szkła w pakietach szybowych stosuje się gazy szlachetne. Mają one mniejszą przewodność cieplną niż powietrze. Aby zminimalizować przekazywanie ciepła pomiędzy poszczególnymi szybami, stosuje się specjalne "ciepłe ramki" zwane ramkami dystansowymi. Konstrukcja energooszczędnych pakietów szybowych ma istotny wpływ na izolację termiczną całego okna. W najbardziej energooszczędnych oknach używa się ram z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej zamiast aluminiowych. Materiały te mają mniejszą przewodność cieplną. Dzięki temu zmniejsza się również ryzyko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni oszklenia.

  • Powłoka niskoemisyjna
    Nowoczesne rozwiązania obejmują stosowanie szyb z powłoką niskoemisyjną, która składa się z warstwy tlenku metalu. Ta specjalna powłoka umożliwia przenikanie do wnętrza promieni słonecznych o krótkiej długości fali. Jednocześnie blokuje promieniowanie długofalowe i zatrzymuje je wewnątrz budynku. W praktyce oznacza to, że ciepło słoneczne przechodzi przez szybę do pomieszczenia i nie jest już z niego wypuszczane.

  • Profile okienne
    Skuteczność ochrony przed chłodem zależy od tego, jaki procentowy udział powierzchni okna zajmują profile okienne. W oknach energooszczędnych, gdzie stosuje się szersze pakiety szybowe, używa się profili o większej liczbie komór. Jednak to nie tylko liczba komór, lecz również szerokość profili umożliwia montaż energooszczędnych pakietów szybowych.

    Okna o współczynniku Uw ≤ 1,1 często mają profile bez wypełnień termicznych, które mają współczynnik przenikania ciepła ramy okna (Uf) wynoszący nawet 1,5. Aby zapewnić odpowiednią izolację całego okna, wystarczy zamontować ciepłe pakiety trzyszybowe w profilach o większej szerokości. Powinny one mieć co najmniej 70 mm. Natomiast w profilach o niższym współczynniku Uf, wystarczy zastosować dwuszybowe pakiety szybowe. Na rynku dostępne są profile klasy A i B. Profile klasy A mają zewnętrzne ścianki o grubości co najmniej 2,8 mm. Taka grubość ścianek sprawia, że okno jest bardziej wytrzymałe i sztywne. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych przeszkleń. Profile klasy B mają nieco mniejszą grubość zewnętrznych ścianek i są tańsze.

    Współczynnik przenikania ciepła profili jest szczególnie istotny w przypadku okien o mniejszych rozmiarach. Dzieje się tak, ponieważ mają one znaczny udział w powierzchni okna. To samo dotyczy okien dwuskrzydłowych, zwłaszcza w porównaniu z oknami jednoskrzydłowymi o takim samym rozmiarze. Wynika to z faktu, że suma powierzchni wszystkich ramek może być znacząca.

  • Uszczelki
    Uszczelki są ważnym elementem, który wpływa nie tylko na izolację cieplną, ale także akustyczną okien. Ich sprężystość i elastyczność pomagają minimalizować powstawanie szczelin między różnymi elementami okna. Aby zapobiec szybkiemu zużyciu, uszczelki są wykonane z trwałych materiałów. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W nowoczesnych oknach uszczelki są stosowane w trzech płaszczyznach, co gwarantuje wysoką ochronę przed chłodem.

  • Okucia
    Wysokiej jakości okucia zapewniają wygodne otwieranie i zamykanie skrzydeł okna. Poza tym umożliwiają stosowanie cięższych pakietów szybowych. Mają także wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu izolacji termicznej.

  • Montaż
    Ostatnim istotnym czynnikiem jest właściwy montaż, który wymaga zaangażowania przeszkolonego specjalisty. Powinien on dokładnie przygotować otwory okienne. Ważna jest też umiejętność przeprowadzenia montażu zgodnie z odpowiednią technologią i dokładne sprawdzenie poprawności wykonania. Warto zatrudnić certyfikowane ekipy montażowe, które mają szczegółową wiedzę na temat produktów i najlepszych praktyk montażowych. Gwarantuje to wysoką jakość i skuteczność montażu.
 
Połączenie wszystkich wcześniej wymienionych elementów w całość, wraz z profesjonalnym montażem, stanowi skuteczny system izolacyjny. Warto jednak zwrócić uwagę na certyfikaty, przeprowadzone badania i niezależne rankingi, które obiektywnie oceniają produkty dostarczane przez danego producenta. Informują one też o ich jakości i osiągach.
 
Okna energooszczędne Rzeszów

Rolety zewnętrzne a energooszczędność

Głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na montaż rolet, jest ochrona przed włamaniem. Okna i drzwi balkonowe są często wybieranymi punktami wejścia dla włamywaczy. Z tego powodu ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Rolety doskonale spełniają tę funkcję. Producenci rolet stosują różne zabezpieczenia, najprostsze z nich to zamki i rygle. W bardziej wytrzymałych modelach stosuje się pancerze wykonane z grubszych i sztywniejszych materiałów. Wzmacnia się też prowadnice i nadaje im inny kształt.
 
Zewnętrzne rolety posiadają jednak więcej zalet, zwłaszcza pod względem energooszczędności. Latem chronią przed intensywnym światłem słonecznym, co zapewnia przyjemny chłód we wnętrzach. Producenci podkreślają, że dzięki roletom temperatura wewnątrz budynku może być obniżona nawet o 10° C. To oznacza, że zużycie energii przez klimatyzatory w zacienionym domu jest niższe.
 
Zimą rolety pomagają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Straty ciepła mogą spaść nawet o jedną trzecią, szczególnie w przypadku modeli o dobrej izolacji. Dodatkowo rolety ograniczają wychładzający wpływ wiatru. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zaciąganiu rolet po zmroku i gdy opuszcza się dom na dłuższy czas. Dlatego wygodne są rolety z napędem i automatycznym sterowaniem. Podobnie jak w przypadku okien, istotne jest odpowiednie zamontowanie rolet.
 
Rolety mają również akustyczne właściwości izolacyjne. Pancerz zmniejsza przepuszczanie hałasu z zewnątrz średnio o 10 dB.
 
Okna energooszczędne Rzeszów

Charakterystyka rolet zewnętrznych

Roleta składa się z dwóch głównych elementów — kasety i pancerza. Kaseta często ma prostokątny kształt, chociaż dostępne są również modele o kształcie półokrągłym lub wielobocznym. Wewnątrz kasety znajduje się rura nawojowa, na którą jest nawinięty ruchomy pancerz. Skuteczność termiczna rolety zależy głównie od parametrów pancerza. Pancerze są zwykle wykonane z zamkniętych, poziomych profili, które mogą być dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową. Poruszają się w pionowych prowadnicach, które są przymocowane do ościeżnicy okna lub jego ramy. Im większy profil pancerza, tym grubsze wypełnienie i tym lepsza izolacyjność termiczna i akustyczna. Rolety są produkowane z aluminium, stali, PVC lub drewna, choć te ostatnie występują rzadziej.
 
W przypadku rolet do okien dachowych rura nawojowa znajduje się w mniejszej kasecie umieszczonej nad oknem. Niektóre modele rolet dachowych mogą być wyposażone w czujnik natężenia światła lub akumulator.
 
Pod względem sposobu montażu rolety dzielą się na:
  • Rolety elewacyjne,
  • Rolety naokienne,
  • Rolety nakładane,
  • Rolety do zabudowy,
  • Rolety nadprożowe.
 
Rolety elewacyjne (nazywane również natynkowymi lub adaptacyjnymi) są uniwersalne i nadają się do wszystkich typów okien. Mogą być montowane w stanie surowym lub podczas remontu domu. Kaseta jest przymocowana do ściany nad oknem, a prowadnice są umieszczone po bokach wnęki okiennej.
 
W przypadku rolet naokiennych kaseta jest mocowana we wnęce okiennej do górnej ramy okna, a prowadnice są przymocowane do bocznych profili okna. Rolety naokienne są dostępne w wersjach lewo- i prawoskrętnych. W pierwszym przypadku rozwinięty pancerz znajduje się bliżej szyby, a w drugim dalej od niej. Rolety prawoskrętne zapewniają lepszą izolację, ponieważ między szybą a pancerzem tworzy się rodzaj poduszki powietrznej.
 
Rolety nakładane są mocowane między ościeżnicą a górnym profilem ramy okiennej. Skutkuje to tym, że okno jest niższe niż otwór przygotowany na nie.
 
Modele do zabudowy wymagają specjalnego kształtu nadproża lub dostatecznie grubego ocieplenia domu, aby kaseta nie wystawała z elewacji. Kaseta jest osadzana w nadprożu, a prowadnice są przymocowane we wnęce okiennej. Kaseta jest ocieplana od frontu, a następnie pokrywana tynkiem.
 
Rolety nadprożowe są całkowicie ukryte w ścianie. Kaseta, wykonana z ceramiki lub utwardzonego styropianu wzmocnionego prętami stalowymi, pełni jednocześnie funkcję gotowego nadproża okna. Montaż rolet nadprożowych odbywa się w dwóch etapach. Najpierw, podczas budowy domu, skrzynka jest osadzana. Prowadnice i pancerz są montowane po osadzeniu stolarki.
 

tickWiadomość wysłana!

W ciągu kliku najbliższych minut jeden z naszych Ekspertów skontakuje się z Państwem telefonicznie bądź mailowo, zgodnie z danymi podanymi w formularzu.

W przypadku, gdy Państwa zgłoszenie zostało wysłane po godzinach pracy sklepu Ferdo, nasz Ekspert skontaktuje się z Państwem w najbliższym dniu roboczym.

Do czasu kontaktu ze strony sklepu Ferdo, zachęcamy się do zapoznania z naszą ofertą!